Parlament Europejski przyjął dyrektywę budynkową wymagającą od 2028 roku montowania instalacji fotowoltaicznych na dachach nowo wybudowanych obiektów, a budynków użyteczności publicznej od 2026r. Od 2032 roku ta sama reguła będzie dotyczyć budynków poddawanych renowacji. Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że wszystkie nowe budynki od 2028 r. powinny być zeroemisyjne.

Obowiązkowa fotowoltaika

Wymóg montażu instalacji fotowoltaicznych będzie rozszerzany stopniowo na kolejne grupy budynków:

  • od 2026 r. – instalacje fotowoltaiczne mają obowiązywać na wszystkich nowych obiektach publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej ponad 250 m2,
  • od 2027 r. – obowiązek instalacji fotowoltaiki ma zostać rozszerzony na istniejące budynki publiczne i komercyjne o powierzchni użytkowej ponad 250 m2,
  • od 2029 r. – instalacje fotowoltaiczne mają obowiązywać we wszystkich nowych domach.

Zatem od 2029 r. każdy nowo budowany dom jednorodzinny powinien mieć własną mikroinstalację fotowoltaiczną.

Jakie są główne założenia nowych przepisów?

Nowe przepisy mają na celu zwiększenie zrównoważonego rozwoju i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w sektorze budownictwa. Montaż paneli fotowoltaicznych na nowych budynkach ma zapewnić wyższy poziom wykorzystania energii odnawialnej i zmniejszyć zależność od paliw kopalnych. Ponadto od 2024 roku nie będzie już dotacji i dofinansowania kotłów na gaz i paliwa stałe.

Nowe przepisy uwzględniają również określone wyjątki. Zabudowa zabytkowa, budynki o szczególnych cechach architektonicznych lub historycznych, budynki techniczne, tymczasowe, miejsca kultu religijnego mogą zostać wyłączone z tych przepisów. Państwa członkowskie mają możliwość zwolnienia z nowych przepisów również socjalne budynki mieszkalne, jeśli ich remont spowodowałby wzrost kosztów, którego nie można byłoby pokryć dzięki oszczędnościom energii.

Budynki zeroemisyjne

Od 2028 r. będą one obowiązkowym standardem, a nowoczesne rozwiązania technologiczne i energia odnawialna pozwolą na zbudowanie budynków, które generują tyle energii, ile zużywają.

Korzyści z wykorzystania budynków zeroemisyjnych są ogromne: oszczędności na rachunkach za energię, zwiększona wartość nieruchomości, ochrona środowiska, lepsza izolacja akustyczna i większa niezależność energetyczna. Budynki zeroemisyjne stają się coraz bardziej popularne, a ich wpływ na naszą przyszłość będzie ogromny.

Rozwój fotowoltaiki to bezpieczna przyszłość


Podstawowe założenie to przyjęcie nowego – wyższego – progu konsumpcji energii odnawialnej. W programie Fit for 55 zakładano, że do 2030 r. 40% energii w Unii Europejskiej ma pochodzić z wiatru, słońca lub wody.

Projekt REPowerEU przyjmuje, że do 2030 r. 45% energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Opracowano założenia strategiczne, jak dojść to takiego stanu. Najintensywniej ma być rozwijana fotowoltaika.

Polsun Energy – zacznij oszczędzać na rachunkach za prąd, inwestuj w swoją przyszłość i bądź EKO.

Planujesz budowę nowego domu lub remont istniejącego? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszych specjalnie dopasowanych rozwiązań. Dzięki nam Twój dom będzie nie tylko energooszczędny, ale również gotowy, by spełnić przyszłe wymagania prawne i środowiskowe.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *