Czym jest fotowoltaika, raczej każdy Polak już wie. Na potwierdzenie tych słów, można dodać liczbę zainstalowanych modułów fotowoltaicznych – w ciągu roku przybyło ponad 100 000 przydomowych instalacji PV! 

Chcesz jeszcze lepiej zrozumieć definicje związane z instalacjami PV?

W artykule pokazujemy podstawowe definicje.

Bilans energetyczny

To analiza zużycia nośników energii. Badaniu podlega rozkład dobowo- godzinowy zużycia energii elektrycznej. Bilans ma odpowiedzieć na pytanie – ile energii elektrycznej, wyprodukowanej przez system PV, zostanie zużyta bezpośrednio na potrzeby własne domu lub firmy.

Diody bocznikujące „by-passy”

To elementy, których zadaniem jest ochrona ogniw fotowoltaicznych przed przegrzaniem w momencie, gdy część panelu jest zacieniona. Zadaniem diod jest również niedopuszczenie do znacznego obniżenia się ilości wytwarzanej energii elektrycznej.

Farma fotowoltaiczna

Naziemna bądź dachowa instalacja PV o dużej mocy – zazwyczaj powyżej 500 kWp.

Folia EVA (etylen-winyl-acetat)

Jest to folia, która chroni ogniwa przed szkodliwym działaniem promieni UV i wilgocią.

Folia typu “backsheet“

To element, który jest mocowany od dołu paneli słonecznych w celu zapewnienia im szczelności.

Fotoogniwo

Jest to element półprzewodnikowy, którego zadaniem jest konwersja fotowoltaiczna. Ogniwo fotowoltaiczne jest podstawową jednostką budowy paneli słonecznych.

Fotowoltaika

Pojęcie pochodzi z języka angielskiego „photo-voltaic”. „Photo” oznacza światło, „voltaic” – jednostkę napięcia energii elektrycznej. Fotowoltaika to najpopularniejsze źródło energii odnawialnej.

Instalacja PV (fotowoltaiczna)

Są to połączone panele fotowoltaiczne wraz z innymi elementami niezbędnymi do instalacji PV. Elementy te różnią się w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej.

Inwerter (falownik)

Inwerter solarny lub inwerter fotowoltaiczny to urządzenie, które obok paneli fotowoltaicznych, jest sercem instalacji fotowoltaicznej. Jego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego (DC) produkowanego przez moduły PV na prąd zmienny 230 V (AC).

Kąt padania

Kąt ten tworzony jest przez promienie słoneczne, padające prostopadle do powierzchni panelu słonecznego. Jego wartość wynosi 0°, w czasie gdy powierzchnia panelu skierowana jest bezpośrednio w stronę słońca. Kąt padania wynosi 90°, gdy oświetlana powierzchnia jest równoległa do promieni słonecznych.

Konwerter

To urządzenie elektryczne, które służy do zmiany prąd zmiennego w stały.

Moduł fotowoltaiczny

To układ połączonych ze sobą szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw fotowoltaicznych.

Napięcie elektryczne

Jest to różnica potencjałów elektrycznych między dwoma punktami obwodu elektrycznego lub pola elektrycznego. Wartość tego napięcia w Polsce określa norma PN-IEC 60038, według której wynosi ono 50Hz i 230 V.

Ogniwo fotowoltaiczne

Jest to najmniejsza część paneli słonecznych. Ogniwa zbudowane są z krzemu. W ogniwie zachodzą procesy przemiany energii słonecznej w energię elektryczną.

OZE

To skrót używany w odniesieniu do odnawialnych źródeł energii. OZE to takie źródła energii, których użytkowanie nie wiąże się ze zwiększaniem ich deficytu. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się między innymi energię pochodzącą ze słońca — czyli fotowoltaikę.

Panel fotowoltaiczny

To połączone ze sobą moduły fotowoltaiczne. Podział panelu na moduły pozwala zapobiec negatywnym skutkom zacienienia. W przypadku zacienienia jedynie część panelu słonecznego będzie miała obniżoną sprawność, a nie cały.

Promieniowanie słońca

To strumień fal elektromagnetycznych oraz cząstek elementarnych, które docierają ze Słońca na Ziemię. Jest to główne źródło energii cieplnej docierającej do Ziemi ze Słońca.

Prosument

Prosument to osoba, która wytwarza energię ze słońca za pomocą swojej instalacji fotowoltaicznej, wykorzystuje ją do własnych potrzeb i jednocześnie może oddawać nadwyżki do sieci.

Przetwornik/przetwornica (ang. Inverter)

Inna nazwa inwertera/falownika. Inwerter solarny lub inwerter fotowoltaiczny to urządzenie, które obok paneli fotowoltaicznych, jest sercem instalacji fotowoltaicznej. Jego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego (DC) produkowanego przez moduły PV na prąd zmienny 230 V (AC).

Regulator ładowania

Jest to jeden z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Jego działanie opiera się na współpracy z akumulatorem. Jego praca polega na stałym nadzorze akumulatora — dba, aby był w pełni sprawny. Nie pozwala na rozładowanie akumulatora poniżej napięcia minimalnego. Jednym z jego zadań jest również niedopuszczanie do nadmiernego naładowania akumulatora. Produkowana energia elektryczna przez panele słoneczne kierowana jest do regulatora, który przekazuje ją do akumulatora.

System PV z połączeniem do sieci energetycznej (ang. On-grid instalation)

Jest to instalacja PV, która produkowane nadwyżki energii elektrycznej (lub jej całą wartość) przesyła do sieci energetycznej.

Wat (ang. watt) [W]

To podstawowa jednostka czynnej mocy elektrycznej w układzie SI. Oznacza moc, dla której praca wykonana w czasie jednej sekundy jest równa jednemu dżulowi.

Kategorie: Teoria